VIRTUÁLNA PREHLIADKA +420 235 301 321 Servis
czech arrow

Po Bílovci nechala spoločnosť PAWLICA vybudovať pozberovú linku aj v Troubkách.


Spoločnosť RenoFarma Troubky, a.s. hospodáriaca v okrese Přerov, sa aj tento rok môže tešiť na bezstarostnú úrodu. Vďaka novej pozberovej linke od spoločnosti PAWLICA, s.r.o. je zber rýchlejší a jednoduchší ako v predchádzajúcich rokoch. RenoFarma Troubky, a.s. je už druhou farmou, ktorá sa rozhodla vybudovať pozberovú linku s dodávateľom PAWLICA s.r.o. Prvou bola RenoFarma Bílovec, a.s., kde majú od roku 2017 pozberovú linku.

Skupina RenoFarma, a.s. obhospodaruje približne 14 000 hektárov na severnej Morave. Zaoberá sa rastlinnou aj živočíšnou výrobou, pričom živočíšna výroba sa zameriava najmä na produkciu mlieka. Na tento účel sa využíva stádo 1 800 dojníc. Podniky fungujú ako samostatné hospodárske jednotky, ale vzájomne si pomáhajú v rámci spoločného využívania poľnohospodárskej techniky a pracovných síl.

Bolo potrebné uskladniť úrodu z oboch fariem

Spoločnosť Renofarma Troubky, a.s., sa nedávno rozhodla investovať do novej pozberovej linky, aby uľahčila zber úrody a umožnila predaj zozbieraných komodít za výhodnejšie ceny v priebehu roka. Farma obhospodaruje približne 1 400 ha v okrese Přerov. Z plodín pestuje ozimnú pšenicu, jarný jačmeň, repku a v súčasnosti aj nahý ovos, slnečnicu a sóju. Podľa riaditeľa Ferdinanda Večeru sú tieto plodiny žiadané a majú vysokú trhovú hodnotu. Cieľom investície do pozberovej linky bolo okrem iného zabezpečiť kvalitné čistenie, sušenie a skladovanie približne 2/3 produkcie. Nejde však len o skladovanie vlastnej produkcie, ale aj produkcie neďalekej spoločnosti Renofarma Tovačov, s.r.o., keďže obe spoločnosti navzájom spolupracujú. Spolu obhospodarujú takmer 3 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Keďže živočíšna výroba v Troubkách zahŕňa 380 dojníc, intenzívne sa pestuje aj kukurica. A nielen pre dojnice. Bioplynová stanica je tiež kŕmená kukuricou, takže má pomerne vysoký podiel v striedaní plodín.


Rýchlejšie zbery, jednoduchšia expedícia a kvalitné skladovanie

Ako vysvetľuje Ferdinand Večeřa, na vybudovanie pozberovej linky bolo niekoľko dôvodov. "V prvom rade bolo potrebné zjednodušiť a urýchliť zber. Teraz môžeme úrodu jednoducho doviezť na linku, vyčistiť ju, roztriediť podľa kvality a okamžite ju uskladniť v silách. Na linke máme aj minilaboratórium, v ktorom vykonávame analýzy vzoriek, napríklad meranie vlhkosti a dusíka. Takto okamžite vieme, či je pšenica potravinárska alebo kŕmna a či potrebujeme komoditu vysušiť. Potom ho môžeme ihneď uskladniť v silách, kde sú optimálne podmienky na skladovanie a zrno je dlhodobo zachované. Je to pre nás veľké zjednodušenie. Keď kombajny opustia pole, máme všetko uskladnené, roztriedené a uchované v dobrej kvalite prakticky až do času expedície," hovorí riaditeľ. Dodáva, že v minulosti sa obilie z poľa prevážalo do sýpok, kde sa postupne triedilo a čistilo. Hlavnou nevýhodou bola potreba predať časť úrody pri zbere, napríklad repku, aby sa uvoľnil priestor na uskladnenie iných komodít.
Veľkú výhodu vidí Večeřa aj v zjednodušenej expedícii. "Funguje to tak, že príde kamión, naplní sa podľa potreby a opäť odíde. Na rozdiel od minulosti, keď sme skladovali v skladoch, bolo všetko zložitejšie z hľadiska manipulácie, času a personálu. Teraz je preprava oveľa rýchlejšia a jednoduchšia," vysvetľuje.

Môže sa predávať kedykoľvek počas roka a za vyššie ceny

Vďaka novým skladom sa tiež odstránila potreba predávať komodity bezprostredne po zbere za aktuálne trhové ceny. "Skutočnosť, že nemusíme predávať hneď po zbere úrody, keď ceny nie sú také priaznivé, je samozrejme veľkou výhodou. Vďaka množstvu kvalitných skladov nie sme nikde tlačení. Môžeme si určiť, kedy, komu a za akú cenu budeme komodity predávať, a to je presne to, čo sme potrebovali. Už minulý rok sa ukázalo, že je veľmi strategický. Ceny po žatve boli nízke a nakoniec sme neboli nútení predávať." Večera opisuje výhody novej linky po zbere úrody. A nielen to.  Vďaka novým silám môže spoločnosť triediť a skladovať obilniny podľa kvality. "Nové silá nám tiež umožňujú skladovať samostatne šaržu pšenice alebo jačmeňa, ktorá má vyššiu potravinársku kvalitu, a potom ju predávať za lepšiu cenu," dodáva Večeřa. Priznáva však, že nie je v možnostiach spoločnosti uskladniť a skladovať všetku úrodu. Z tohto dôvodu sa predaj časti úrody vždy dohodne vopred.
Na uskladnenie úrody sa teraz používa nové silo BROCK EVEREST s celkovou kapacitou 12 000 ton.


Kukurica, sójové bôby, slnečnica a kukurica sa sušia v spoločnosti Troubky    

Sušička by nemala chýbať v žiadnej pozberovej linke a majitelia spoločnosti Renofarma Troubky, a.s. si to dobre uvedomujú. Keď počas zberu prší, vlastná sušiareň je neoceniteľná. Od minulého roka používa spoločnosť Troubky sušičku STELA GDB-TN 1/9 S, ktorá je primárne určená na sušenie obilnín, ale je vhodná aj na sušenie iných obilnín. Poradí si aj s kukuricou, čo je ekonomicky výhodné.

Ako vykurovacie médium sa v Troubkách používa odpadové teplo z bioplynovej stanice a zemný plyn. "Závisí to od toho, akú plodinu potrebujeme v danom čase sušiť. V prípade obilnín a repky máme zvyčajne dostatok odpadového tepla, ale pri sóji a kukurici musíme zapnúť plynový horák," informuje Večeřa a dodáva, že sušenie kukurice má určité náklady, ale je to možné. V minulom roku sa spoločnosti podarilo usušiť približne 600 ton kukurice s vlhkosťou okolo 30 % počas jedného sušenia. Tento rok plánujú sušiť sóju a po prvýkrát aj slnečnicu.


Skúsenosti s prvou sušičkou boli pozitívne, a tak postavili druhú sušičku.

Výstavba pozberovej linky v Troubkách sa uskutočnila v priebehu roka 2019, pričom projekt a stavebné povolenia sa začali realizovať o rok skôr. Okrem sušičky STELA a síl BROCK je linka vybavená aj čističkou obilia RUBERG RVS 100 s výkonom 100 t/h. Dopravu materiálu v rámci linky zabezpečujú dopravníky SKANDIA a čerpadlo na obilie SØBY s rovnakou kapacitou. Na jednoduchú a rýchlu expedíciu sa používajú expedičné zásobníky a cestná mostová váha PawlicaTruckScale. Expedičná hala sa používa aj ako príjmová hala. Je vybavený prijímacím zásobníkom bez zvyškov s kapacitou 100 t/h. Zhotoviteľom celej stavby bola spoločnosť PAWLICA s.r.o., ktorá so spoločnosťou RENOFARMY, a.s. spolupracovala už v minulosti. V roku 2017 vybudovala na farme v Bílovci pozberovú linku, ktorá má skladovaciu kapacitu približne 10 000 ton, sušičku STELA GDB-TN 1/9 S a pásové dopravníky s výkonom 100 t/h. Keďže táto stavba presvedčila majiteľov o vysokej kvalite dodanej pozberovej technológie, spolupráca so spoločnosťou PAWLICA bola nadviazaná aj pri dodávke pozberovej linky do obce Troubki. "Predtým, ako sme oslovili Pawlicu na výstavbu linky v Bílovci, si majitelia pozreli linky, ktoré už boli zavedené v iných spoločnostiach. Absolvovali tiež prehliadku závodu výrobcu síl BROCK v USA. Keďže ich to presvedčilo o vysokej kvalite technológie, ktorú spoločnosť Pawlica používa vo svojich linkách, vybrali si spoločnosť Pawlica ako dodávateľa na výstavbu. Po pozitívnych skúsenostiach z Bílovca bola PAWLICA jasnou voľbou aj pre Troubky," pochvaľuje si doterajšiu spoluprácu pán Večeřa. Ako ďalej vysvetľuje, Troubky je spokojný s pozberovou linkou a službami spoločnosti PAWLICA s.r.o. "Je síce pravda, že na začiatku prevádzky sme sa museli vysporiadať s niektorými drobnými nedostatkami, tie sa však čoskoro odstránili a všetko fungovalo bez problémov. Celkovo sa naše očakávania naplnili a s dodanou stavbou sme spokojní," informoval a dodal, že priebeh celej stavby a kvalitu služieb možno hodnotiť veľmi dobre.

Ďakujeme vám za spoluprácu 

Tím PAWLICA

Sledujte nás - Facebook

Dajte nám vedieť...

soc soc