VIRTUÁLNA PREHLIADKA +420 235 301 321 Servis
czech arrow

Energia z PAWLICA pre veľké podniky a rodinné farmy


Rodinná farma Kolář sa venuje chovu francúzskych mäsových plemien "Limousin" a "Blond d`aquitaine" na farme v Hlásnej Třebani. Od čias privatizácie a neistých poľnohospodárskych začiatkov prešla dlhú cestu. Z mliečnej farmy sa premenila na výrobcu kvalitného hovädzieho mäsa s vlastným predajom z dvora, o ktoré je záujem.

Manželia Kolářovci začali hospodáriť v roku 1991, keď prevzali prvé hektáre poľnohospodárskej pôdy od miestneho poľnohospodárskeho družstva. Neskôr, v roku 1993, dostali kravín v Hlásnej Třebani spolu s 90 dojnicami. Kolářovci už pracovali v poľnohospodárstve, takže mali dostatok skúseností a nebáli sa výzvy, ktorá ich čakala.

Museli prestať produkovať mlieko

Od začiatku sa podnikanie Kolárovcov sústredilo na výrobu mlieka. "Deväťdesiate roky boli ťažké. Všetko sa vyvíjalo a my sme sa učili za pochodu. Zo začiatku to išlo dobre, ekonomika fungovala, ale po dvoch rokoch sa objavili problémy. Mliekarne prestali platiť za dodávky, postupne skrachovali a takmer to položilo aj nás. Takže po čase sme prestali produkovať mlieko. Mnohí výrobcovia kvôli tomu neprežili. Našťastie sme v tom čase nemali dlhy, takže sme to zvládli," spomína Ing. Michal Kolář a dodáva, že farma sa v tom čase našťastie mohla finančne spoľahnúť na chov a ustajnenie rekreačných koní. "V najkritickejšom čase sa nám otvorila možnosť ustajnenia koní. Sami sme ho prestavali z chlieva pre dojnice na ustajnenie koní. To nám zabezpečilo pravidelný mesačný príjem, a to nás zachránilo," hovorí farmár. Farma je v tejto oblasti činná dodnes. V jeho starostlivosti je približne 20 koní.

Chov dojčiacich kráv bol správnym rozhodnutím

V ďalšej etape svojho života a podnikania sa Kolárovci zamerali na chov dojčiaceho dobytka. Začali s krížením, ktoré umožnilo používať francúzske býky na chov hovädzieho dobytka ako dojnice. V priebehu rokov sa tak vytvorilo nové stádo hovädzieho dobytka, ktoré teraz produkuje čistokrvné teľatá. "Hlavným produktom boli spočiatku býčie teľatá. Neskôr sme však začali koketovať s myšlienkou, že si urobíme vlastné mäsiarstvo na mäso. Zostala tu nevyužitá mliečna farma, takže sme mali priestor. Postupne sme teda začali aj s výkrmom. Na jeseň 2020 sa nám podarilo dokončiť a skolaudovať mäsiarstvo, takže teraz môžeme predávať mäso z dvora. Plánujeme porážku približne dvadsiatich kusov ročne, čo nám prinesie ďalší stabilný ekonomický príjem. Vôbec sa to nedá porovnať s predajom hospodárskych zvierat," pochvaľuje si farmár spôsob, akým pridáva hodnotu svojim produktom.

Dnes sa na chode farmy podieľa celá rodina a dvaja ďalší zamestnanci. "Od začiatku sa naša farma snažila fungovať ako rodinná farma, a to tak z hľadiska filozofie riadenia, ako aj z reálneho hľadiska," dodáva.

Farma by mohla využiť obilné silo

Farma v súčasnosti obhospodaruje 213 hektárov. Väčšinu tejto plochy tvoria trávnaté plochy a orná pôda na výrobu objemových krmív. Približne 30 ha ornej pôdy je určených na pestovanie obilnín pre vlastnú kŕmnu základňu farmy. Skladovanie je však trochu problém.  "Je pravda, že vždy bojujeme s priestorom. Zatiaľ skladujeme obilie v prístrešku na zemi alebo vo vreciach, ale akákoľvek manipulácia je veľmi prácna," priznáva Ing. Kolář. Preto začína uvažovať o výstavbe menšieho sila. "Dostali sme ponuku od spoločnosti PAWLICA, aby sme prediskutovali možnosť výstavby sila, ktoré by bolo umiestnené v stodole. Pre naše potreby by to boli dve samostatne sa vyprázdňujúce silá. Príjem a plnenie síl by sa uskutočňovalo pomocou dopravníka. K tomuto systému by bol pripojený aj drvič obilia a prípadne aj miešacia stanica na výrobu zmesí na výkrm," uvažuje farmár nahlas. Zatiaľ sú to len myšlienky, ale s rozvojom a rozširovaním podniku si farmár uvedomuje, že by to bol krok správnym smerom.

Veľa šťastia

Tím PAWLICA

Sledujte nás - Facebook

Dajte nám vedieť...

soc soc